wszystkie działy
Twój koszyk jest pusty

Baza wiedzyprzed zakupem

Fiskalizacja kasy rejestrującej Fiskalizacja kasy rejestrującej

Fiskalizacja jest procesem, w trakcie którego funkcjonowanie pamięci fiskalnej urządzenia rejestrującego przestawiane jest z trybu szkoleniowego na fiskalny. Od tego momentu zapisane na kasie informacje są ewidencjonowane i stają się bazą określenia obrotu podatnika.

więcej
Jakie trzeba spełnić warunki, żeby skorzystać z odliczenia za zakup kasy fiskalnej? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby skorzystać z odliczenia za zakup kasy fiskalnej?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatnicy, którzy w zalecanych terminach zaczną ewidencję obrotu oraz kwot podatku należnego, mają możliwość odliczenia od tego podatku 90% kosztu poniesionego na zakup (nie więcej jednak niż 700 zł) każdej z kas rejestrujących, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Aby otrzymać taką ulgę, powinno się spełnić zdefiniowane wymagania.

więcej
Kasa czy drukarka, czyli jakie urządzenie fiskalne będzie najlepsze dla Twojej działalności? Kasa czy drukarka, czyli jakie urządzenie fiskalne będzie najlepsze dla Twojej działalności?

Jedną z najważniejszych decyzji, podejmowanych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą przed zakupem urządzenia rejestrującego, jest wybór między kasą, a drukarką fiskalną. Powinno się poświęcić trochę czasu na poznanie kluczowych różnic między nimi, by wyselekcjonować opcję najlepiej dostosowaną do potrzeb prowadzonej działalności.

więcej
Kto jest wyłączony z obowiązku ewidencjonowania? Kto jest wyłączony z obowiązku ewidencjonowania?

Na szczęście dla niektórych podatników, ustawodawca przewidział rozległą listę wyłączeń zwalniających z konieczności ewidencjonowania sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej.

więcej
Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów wskazuje między innymi czynności, nie podlegające zwolnieniu z ewidencji obrotów z użyciem kasy fiskalnej. By jednak zweryfikować, czy prowadzona działalność wykluczona jest z przymusu stosowania urządzenia fiskalnego, należałoby sprawdzić, czy dany rodzaj działalności nie jest wyszczególniony wśród tych, które z powodu wykonywanych czynności, nie podlegają zwolnieniom.

więcej
Rejestracja kasy w Urzędzie Skarbowym. Nie zapomnij zgłosić kasy Rejestracja kasy w Urzędzie Skarbowym. Nie zapomnij zgłosić kasy

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup urządzenia. Sporo firm ma jednak obiekcje co do zasad, na jakich można skorzystać z odliczenia, głównie w przypadku kupna kolejnych kas fiskalnych, a także okoliczności, w których trzeba dokonać zwrotu ulgi.

więcej
Ustal kiedy musisz kupić kasę fiskalną Ustal kiedy musisz kupić kasę fiskalną

Podatnik korzystający ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kasy fiskalnej, z powodu wysokości obrotów, zobligowany jest do tego, by na bieżąco monitorować, czy nie przekroczył ustawowego limitu. Jeśli sytuacja taka będzie miała miejsce, osoba prowadząca działalność ma obowiązek bezzwłocznie poczynić odpowiednie działania mające na celu rejestrację urządzenia.

więcej
Zakup transzowy kas fiskalnych Zakup transzowy kas fiskalnych

Podatnicy będący w obowiązku do ewidencjonowania obrotu na kasie rejestrującej, mają możliwość skorzystania z tzw. ulgi na zakup urządzenia. Wiele firm ma jednak wątpliwości co do zasad, na jakich można skorzystać z odliczenia, głównie w przypadku zakupu kolejnych kas fiskalnych, a także okoliczności, w których powinno się dokonać zwrotu ulgi.

więcej

w trakcie użytkowania

Konieczność przechowywania kopii paragonów fiskalnych Konieczność przechowywania kopii paragonów fiskalnych

Od 2013 roku wszystkie kopie paragonów fiskalnych powinno się magazynować nie krócej niż 5 lat. Wielu podatników zanim jeszcze ten obowiązek wszedł w życie nabyło kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonów.

więcej
Książka serwisowa kasy fiskalnej Książka serwisowa kasy fiskalnej

Wraz z zakupem kasy fiskalnej podatnik otrzymuje książkę serwisową. Jest ona swego rodzaju paszportem urządzenia rejestrującego, w którym zapisywane są wszystkie zdarzenia towarzyszące jego używaniu i serwisowaniu.

więcej
Postaraj się o rekompensatę części kosztów poniesionych na zakup kasy Postaraj się o rekompensatę części kosztów poniesionych na zakup kasy

Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, ma możliwość skorzystania z odliczenia od tego podatku kwotę wydaną dokonanie zakupu każdej z kas rejestrujących, które zostały zgłoszone na dzień początku ewidencjonowania, w wysokości 90% jej ceny netto (nie więcej jednak niż 700 zł).

więcej
Przegląd kasy fiskalnej obowiązkiem podatnika Przegląd kasy fiskalnej obowiązkiem podatnika

Jednym z obowiązków podatnika, powstałym z tytułu posiadania kasy fiskalnej, jest obowiązek dokonywania przeglądów technicznych. Naturalnie przegląd może być wykonany tylko przez uprzywilejowany do tej czynności serwis, posiadający ważne (nadane przez producenta) uprawnienia. Jednakże to w kompetencji podatnika jest przypilnowanie, by został on przeprowadzony w obowiązującym terminie.

więcej
Raporty dobowe i miesięczne Raporty dobowe i miesięczne

Podatnicy, którzy rejestrują obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej mają obowiązek m.in. do przygotowywania dwóch rodzajów raportów fiskalnych: dobowego i miesięcznego.

więcej
Rejestracja kasy w Urzędzie Skarbowym. Nie zapomnij zgłosić kasy Rejestracja kasy w Urzędzie Skarbowym. Nie zapomnij zgłosić kasy

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup urządzenia. Sporo firm ma jednak obiekcje co do zasad, na jakich można skorzystać z odliczenia, głównie w przypadku kupna kolejnych kas fiskalnych, a także okoliczności, w których trzeba dokonać zwrotu ulgi.

więcej
Co grozi za niewydanie paragonu? Co grozi za niewydanie paragonu?

Jedną z pierwszych decyzji, podejmowanych przez podatnika przed nabyciem urządzenia rejestrującego, jest wybór pomiędzy kasą, a drukarką fiskalną. Warto poświęcić pewną ilość czasu na poznanie zasadniczych różnic między nimi, aby wyselekcjonować opcję najlepiej dostosowaną do potrzeb prowadzonej działalności.

więcej

po zamknięciu

Konieczność zwrotu ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących Konieczność zwrotu ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących

Podatnicy zobligowani do rejestrowania obrotu w kasie rejestrującej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup urządzenia. Niemało firm ma jednak obiekcje co do zasad, na jakich można skorzystać z odliczenia, przede wszystkim w przypadku kupna kolejnych kas fiskalnych, a także okoliczności, w których trzeba dokonać zwrotu ulgi.

więcej

online

Kasy fiskalne online - najważniejsze funkcje nowych urządzeń Kasy fiskalne online - najważniejsze funkcje nowych urządzeń

W 2018 roku w Polsce pojawią się urządzenia fiskalne nowego typu - kasy i drukarki online. Wspomniane modele zyskają szereg dodatkowych funkcji, które będą związane zarówno z nowocześniejszą formą rejestrowania obrotu, jak i wydawaniem elektronicznych paragonów dla klientów. Co więcej, wszystkie kasy online zagwarantują współpracę z terminalami do kart płatniczych.

więcej
Wymiana kas fiskalnych - w jakich branżach i kiedy? Wymiana kas fiskalnych - w jakich branżach i kiedy?

W znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług pojawią się zapisy, które określą zasady dotyczące wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na urządzenia online. Przepisy nie tylko wskażą konkretne grupy przedsiębiorstw objęte tym obowiązkiem, ale także ostateczne terminy wdrożenia technologii nowego typu.

więcej
Czym są kasy fiskalne Online Ready i kto na nich skorzysta? Czym są kasy fiskalne Online Ready i kto na nich skorzysta?

Pierwsze kasy fiskalne online pojawią się w sprzedaży prawdopodobnie w drugiej połowie 2018 roku. Będą to urządzenia z kilkoma niespotykanymi dotąd funkcjami, m.in. opcją realizowania paragonów także w formie elektronicznej. Do momentu premiery tych modeli przedsiębiorcy mogą jednak sięgać po kasy Online Ready. Czym wspomniane urządzenia różnią się od standardowych technologii i jakie marki zajmują się ich produkcją?

więcej
Elektroniczne paragony fiskalne - kiedy będzie trzeba je realizować? Elektroniczne paragony fiskalne - kiedy będzie trzeba je realizować?

Kasy rejestrujące online będą pierwszymi urządzeniami w Polsce, które zagwarantują zgodne z przepisami wystawianie i wysyłanie e-paragonów fiskalnych. Cyfrowe dowody sprzedaży mają mieć takie samo znaczenie, co ich papierowe odpowiedniki. Jednakże, nie w każdym przypadku użytkownik kasy online będzie musiał zrealizować paragon także w formie elektronicznej.

więcej
Jaki los czeka kasy z papierową i elektroniczną kopią paragonów? Jaki los czeka kasy z papierową i elektroniczną kopią paragonów?

Wprowadzenie w Polsce systemu fiskalizacji online będzie równoznaczne ze stopniowym wycofywaniem z użytku dotychczasowych urządzeń rejestrujących, czyli modeli z kopią papierową oraz elektroniczną. Znowelizowana ustawa VAT określi terminy, do których będzie można kupować i instalować te kasy.

więcej
Procedura instalacji kasy fiskalnej online Procedura instalacji kasy fiskalnej online

Rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej wymaga od przedsiębiorcy przejścia przez tzw. procedurę instalacyjną. W praktyce polega to m.in. na zleceniu fiskalizacji urządzenia wdrażanego w firmie. Jak wspomniana procedura zmieni się w przypadku instalowania kasy online?

więcej
Kto w przyszłości skorzysta z ulgi za kasę fiskalną? Kto w przyszłości skorzysta z ulgi za kasę fiskalną?

Ulga za pierwszą kasę fiskalną to refundacja części wydatku na urządzenie rejestrujące, która przysługuje każdemu przedsiębiorcy. Mogą z niej skorzystać zarówno podatnicy VAT, jak i podmioty zwolnione z tego podatku czy świadczące wyłącznie usługi zwolnione. Jednakże, w przyszłości ustawowa ulga ma przysługiwać tylko tym przedsiębiorcom, którzy zainstalują kasy fiskalne online.

więcej


Obniż koszt zakupu kasy fiskalnej
Skontaktuj się z nami

Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fosa 41
02-768 Warszawa

tel.: +48 22 550 32 00
warszawa@pckf.pl

pn. - pt. 8:00 - 18:00, sob. 8:00 - 16:00

Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Grójecka 122
02-367 Warszawa

tel.: +48 22 550 32 10
warszawa@pckf.pl

pn. - pt. 9:00 - 17:00

Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Kosińskiego 21
61-521 Poznań

tel.: +48 61 271 00 00
poznan@pckf.pl

pn. - pt. 9:00 - 17:00

Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Miedziana 10
90-038 Łódź

tel.: +48 42 295 50 00
lodz@pckf.pl

pn. - pt. 9:00 - 17:00

Warszawa (2) Poznań Łódź Katowice
Zadzwoń do mnie
22 550 32 00
Twój koszyk jest pusty
×